Blog
Jak wygląda wizyta u ortopedy?
Pacjenci borykający się z problemami układu mięśniowo-szkieletowego powinni udać się na konsultację z ortopedą. Wizyta może wydawać się stresująca dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tego typu specjalistą. Zdobycie informacji o tym, czego można się spodziewać podczas spotkania oraz jak się do niego przygotować, pomaga jednak w przezwyciężaniu obaw.
Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych
Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych czyli gonartroza najczęściej diagnozowana jest u osób starszych. Aktualnie dotyczy osób coraz młodszych z uwagi na sedenteryjny tryb życia oraz narażenie na szkodliwości wynikające z rozwoju cywilizacji. Dlatego zaliczana jest ona do chorób cywilizacyjnych. Jakie objawy mogą świadczyć o początkach choroby? Na czym polega jej leczenie?
Jak diagnozować i leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów i kręgosłupa?
Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa najczęściej diagnozowana jest u osób starszych. Aktualnie dotyczy osób coraz młodszych z uwagi na sedenteryjny tryb życia oraz narażenie na szkodliwości wynikające z rozwoju cywilizacji. Dlatego zaliczana jest ona do chorób cywilizacyjnych. Jakie objawy mogą świadczyć o początkach choroby? Na czym polega jej leczenie?
Guzki w obrębie kończyn - diagnostyka i leczenie
Zmiany o charakterze guzka w obrębie kończyn powinny być pokazane lekarzowi. Większość z nich nie zagraża życiu, jednak niewielki odsetek stanowią złośliwe nowotwory, dlatego żadnych zaobserwowanych zmian nie należy lekceważyć.
Jak leczyć zapalenie ścięgna?
Zapalenie ścięgien może pojawić się w każdej lokalizacji anatomicznej narządu ruchu. Jednakże stan zapalny ścięgien najczęściej pojawia się w obrębie rąk, ścięgna Achillesa i ścięgien stopy, czyli w okolicach najbardziej obciążanych pracą podczas codziennej aktywności oraz w sporcie. Stan zapalny ścięgien występuje u osób, które podczas wykonywanej pracy powtarzają ten sam ruch wielokrotnie, jak również u sportowców. Ich mięśnie, ścięgna i pochewki ścięgniste pracują w napięciu, dlatego można łatwo doprowadzić do przeciążenia i stanu zapalnego. Dlatego jest tak ważne, by przed większym wysiłkiem, dobrze rozgrzać mięśnie, niezależnie od uprawianego sportu czy wykonywanej pracy. Szczególną postacią zapalenia ścięgna są tzw. "palec i kciuk zatrzaskujący".
Czy haluksów można pozbyć się w sposób niechirurgiczny?
„Haluksy” to problem, który w większości przypadków dotyczy kobiet. Według różnych statystyk dotyka ponad jedną piątą (23 proc.) osób w wieku od 18 do 65 lat i ponad jedną trzecią (36 proc.) ludzi starszych, czyli w wieku co najmniej 65 lat. Jest to zatem problem dość rozległy i znany wielu osobom. Czym są jednak „haluksy” i czy da się ich pozbyć w sposób niechirurgiczny, czyli nieoperacyjnie? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania!
Czy płaskostopie to problem wyłącznie dzieci i młodzieży?
Panuje przekonanie, że problem płaskostopia dotyczy głównie małych dzieci. To u nich rodzice najszybciej dostrzegają charakterystyczne obniżenie sklepienia stopy, co powoduje, że staje się ona płaska. Wielu zastanawia się również, czy jest to dolegliwość związana wyłącznie ze stopami. Jaka jest prawda? Czy dorośli też mogą cierpieć z powodu tej wady?
Jak przygotować się do zabiegu artroskopii kolana?
Staw kolanowy jest szczególnie narażony na różnego rodzaju przeciążenia, które wynikają z jego naturalnych funkcji, ponieważ jest on codziennie intensywnie eksploatowany. Możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami urazów, zwyrodnieniami czy schorzeniami, które ograniczają bądź prawie całkowicie uniemożliwiają poruszanie się. Na szczęście istnieje mało inwazyjna oraz bezpieczna metoda leczenia, dzięki której w stosunkowo niedługim czasie możemy znowu cieszyć się sprawnym stawem kolanowym – jest nią właśnie artroskopia. Na czym dokładnie polega ta metoda i na co powinniśmy zwrócić uwagę, przygotowując się do zabiegu?